Vecka 10 i klass 2B

Vi började veckan med att titta närmare på den instruerande genren i svenskan och eleverna fick i uppgift att skriva olika instruktioner. Första uppdraget var ”ett glas vatten”. På bänken fanns en tillbringare med vatten och ett tomt glas. Elevernas uppgift var att skriva en instruktion som var så tydlig att jag skulle kunna hälla upp vatten från tillbringaren till glaset. Jag berättade också att jag kom från rymden och jag hade aldrig tidigare hällt upp vatten i ett glas eller druckit vatten! Lätt som en plätt sa barnen! Det visade sig inte vara så lätt för jag blev ganska blöt! Till exempel så glömde de att skriva svälj så då rann det en hel del vatten!

Idag hade vi en egen Melodifestival omröstning i klassen. Vi använde oss av sidan mentimeter när vi röstade. Här har vi vårt resultat! På första plats kom Mendez, på andra plats kom Benjamin Ingrosso och på tredje plats kom Liammo. Vi får väl se imorgon hur Sverige röstar! 

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *