Axplock från veckan som gått

I SO:n jobbar vi med temaområdet ”Vårt samhälle” och då pratade vi om demokrati och vad de kan vara med och påverka. Uppgiften var att var och en skulle skriva ner två förslag om hur vår skola skulle kunna bli en bättre skola och sedan skulle gruppen enas om två förslag som skulle redovisas för övriga klassen.

Vi har programmerat i appen ScratchJr och hittat på egna berättelser.

Vi har läst klart våra högläsningsböcker om superhjälten Lisa och det här var två böcker som alla verkligen gillade! Vi har skrivit brev till författarna och vi längtar redan efter del 3!

Söta ”Rudolf med röda mulen” sitter på väggen utanför klassrummet.

Lite julpyssel i klassrummet i form av snögubbe girlanger.

Årets adventskalender blev en komplimangskalender där vi sammanställt alla bra saker som eleverna har skrivit om varandra. Vi läser upp en rulle alla dagar fram till jullovet. Vi öppnar också en lucka varje dag på ”Snällkalendern” från Friends.

Idag hade någon flyttat in i vårt klassrum. Vi undrar vem det kan vara?

Kommentera

E-postadressen publiceras inte. Obligatoriska fält är märkta *